Průzkum byl proveden mezi britskými řidiči, stačí se však podívat kolem sebe a zjistíte, že se nešvary, jež jsou dnešním tématem, týkají i nás. Průzkumy dokazují, že telefon za volantem představuje ještě stále velký problém – a nepřekvapí vás, že zejména mezi mladými. Abychom jim však nekřivdili, přestupků se dopouští i starší řidiči.
Průzkumy hovoří jasně – telefon za volantem není nic neobvyklého
Výzkum společnosti RAC upozornil na problematiku telefonu za volantem již před čtyřmi lety. V té době se hovořilo o problému, který se děje na „epidemické úrovni“ – tato studie pak v Británii vedla k zavedení mnohem přísnějších sankcí pro lidi, kteří telefon za volantem používají. Avšak i přes všechna tato opatření tiskový mluvčí RAC, Simon Williams, upozorňuje, že problémy s nelegálním používáním telefonu za volantem nezmizely. Ani zdaleka ne. Právě naopak.
Telefonáty, ale i videohovory
Vývoj nových a nových aplikací přináší mnoho nových způsobů, jak spolu můžeme komunikovat. Podle studie RAC, která byla provedena letos, dokonce až 18 % řidičů ve věku od 18 do 24 let při řízení netelefonují, ale účastní se rovnou i videohovorů. Je to dokonce dvakrát vyšší číslo než v jiných věkových skupinách.
Přečtěte si také: Jak si vybrat správný typ dodávky
Statistiky hovoří jasně
Průzkumu se účastnilo kolem 3000 britských občanů a vyplývají z něj i další děsivé statistiky. Devět procent korespondentů se přiznalo k tomu, že za volantem hrají také různé hry (na telefonu). Jediným pozitivem je fakt, že toto číslo pomalu klesá. Dalším číslem, nyní však pozitivním, je fakt, že až 79 % dotázaných osob podporuje zavedení kamer, které by identifikovaly nelegální používání telefonu za volantem. Jde o technologii, která je zavedena například v Austrálii. 52 procent z těchto 79 souhlasí také s tím, aby se zavedly ještě přísnější tresty za telefonování za volantem.
Williams také informuje: „Naše zjištění z roku 2016 bylo zlomovým okamžikem. Britská vláda apelovala na lidi, aby bylo nelegální používání telefonu za volantem chápáno stejně, jako třeba řízení pod vlivem alkoholu. Avšak skutečnost, že jde stále o druhou nejčastější aktivitu za volantem, dokazuje, je potřeba dosáhnout dalšího pokroku“.