Čas od času (správně před každou jízdou) byste měli zkontrolovat stav hladiny provozních kapalin. Brzdová kapalina patří k těm nejdůležitějším, proto ji věnujte pozornost. Nedostatek brzdové kapaliny v lepším případě zjistíte rozsvícenou kontrolkou brzd nebo louží pod autem, v horším případě pak propadlým pedálem až na podlahu a náhlé ztráty brzdného účinku.
Skvrna nebo louže pod autem
Pokud pod autem objevíte čirou nebo světle hnědou kapalinu, pravděpodobně nepůjde o olej, ale o brzdovou kapalinu. Ta je o poznání mastnější a více kluzká, než běžný motorový olej. Únik není nic neojedinělého, u starších aut může brzdovka téct v oblasti kol (z brzdiče) nebo také z posilovače. I sebemenší únik znamená problém, jelikož brzdový systém pracuje pod tlakem a jakýkoliv únik markantně snižuje účinnost brzd.
Pod auto ale může vytékat i voda z ostřikovačů nebo chladiče. Náplň do ostřikovačů je obvykle navoněná a barevná, to samé platí o chladicí kapalině, která je navíc výrazně sladká.
Rozsvícená kontrolka
I přestože brzdová kapalina nemá svoji zvláštní kontrolku, palubní počítač nebo přístrojová deska nedostatek ohlásí. K tomu slouží sdružená kontrolka brzd se symbolem vykřičníku v kolečku uzavřeném v závorce. Tuto kontrolku zná každý, červeně svítí i tehdy, je-li zatažená ruční brzda. Pokud se vám tato kontrolka během jízdy červeně rozsvítí, měli byste neprodleně zastavit. S velkou pravděpodobností z nějakého důvodu došlo k úniku brzdové kapaliny a auto by bylo neovladatelné. V lepším případě může jít o chybu některých čidel, ovšem vždy je lepší zastavit a přesvědčit se.
Pokud zjistíte nedostatek kapaliny ve vyrovnávací nádobce a únik nikde nenajdete, zkuste ji doplnit předepsaným typem, auto opatrně projet a znovu zkontrolovat stav hladiny ve vyrovnávací nádobce.
Na závěr je potřeba říci, že kontrolka brzd může mít vícero významů a nemusí vždy nutně znamenat zataženou ruční brzdu nebo nedostatek kapaliny. Některé vozy takto signalizují i sjeté brzdové destičky nebo obložení, poruchu ABS, ESP nebo adaptivního tempomatu.