Většina řidičů má platný řidičský průkaz sk. B, což je opravňuje k řízení motorového vozidla, jehož povolená hmotnost nepřesahuje 3 500 kg. Každý z nás má tak příležitost řídit nejen své vlastní auto. Zvlášť o víkendech a o prázdninách, kdy většina z nás a zejména mezi mladými lidmi, je řízení automobilu doslova dospěláckou chloubou. Pokud ovšem vlastníme jiné vozidlo, například dodávku, musíme mít řidičský průkaz i pro tuto kategorii. Ovšem není dodávka jako dodávka a pokud splňuje naše vozidlo všechny požadavky na tuto kategorii, může si za volant sednout i v tomto případě.
Skupina B
V České republice vymezuje zákon č. 361/2000 Sb., o pravidlech provozu na pozemních komunikacích prakticky vše, co bychom měli vědět. Pokud vlastníme řidičák sk. B, máme tak povoleno řídit vozidla, jejíž hmotnost nepřesáhla 3500 kg. Většina vozidel na našem trhu je vyrobena a přizpůsobena jako osmimístná plus řidič, takže zde stačí klasický řidičský průkaz skupiny B. existují ale některé dodávky, které mají více sedadel, ale pro nás, jako řidiče není podstatné, kolik lidí je v autě, ale kolik má vozidlo sedaček, což většina lidí neví. Pro upřesnění, pokud má osobní dodávka pro přepravu osob deset sedaček, musíme mít řidičský průkaz kategori D.
Co řidičák sk. C
Co se týká řidičského průkazu sk. C, tak ten si můžeme pořídit až ve svých 21 letech. Jsou to menší nákladní auta. Ale i tady se najdou výjimky. Ve svých 18 letech, kdy jsme plnoletí a máme řidičák jen sk. B, můžeme řídit tato vozidla sk. C Ministerstva vnitra používaná Policií České republiky, Vězeňské služby České republiky, ozbrojených sil České republiky, obecní policie, Hasičského záchranného sboru České republiky a jednotek požární ochrany, celních orgánů nebo při zkušební jízdě v souvislosti s opravou nebo údržbou vozidel.
Řidičský průkaz skupiny C si můžete udělat až ve 21 letech, ale jsou i výjimky, kdy můžete jezdit s náklaďákem od 18 let. Podle zákona lze řídit od 18 let jen vozidla Ministerstva vnitra používaná Policií České republiky, Vězeňské služby České republiky, ozbrojených sil České republiky, obecní policie, Hasičského záchranného sboru České republiky a jednotek požární ochrany, celních orgánů nebo při zkušební jízdě v souvislosti s opravou nebo údržbou vozidel. Případně lze řídit vozidla v rámci vstupního školení profesní způsobilosti řidičů a pro absolventy vstupního školení v rozšířeném rozsahu.
A jak je to s obytnou dodávkou na dovolenou?
S blížícím se létem se mnozí z nás připravují na dovolenou už nyní. Někdo dokonce na několik dní strávených v horách nebo u moře díky obytné dodávce, doslova zapomenou na džungli velkoměsta. I tady platí stejná pravidla. Pokud tato obytná dodávka nepřesáhne 3 500kg, můžeme vyrazit s naším řidičským průkazem sk. B.
Co se týká obytných karavanů, je to trošku složitější, ale i tda si určitě poradíme. Pokud máme vůz, jehož váha nepřekročí 3 500 kg, můžeme k tomu připojit i karavan, který nemá více jak 750 kg. Pokud má karavan více, musíme mít řidičák sk.C.