Jak převážet motocykly v dodávce?

Jak převážet motocykly v dodávce?

15.04 2021

Patříte-li mezi milovníky jedné stopy, zbystřete. Pravděpodobně jste se při nákupu nového motocyklu dostali do situace, kdy jste potřebovali dovézt motorku až domů. Jestliže se jedná o stroj, který je možné provozovat na pozemních komunikacích, máte dvě možnosti.

První z nich je přeprava po vlastní ose. Jenže ta kolikrát není možná nebo zrovna dvakrát pohodlná, abyste na nové motorce jeli například přes půl republiky. Nevíte, v jakém technické stavu motocykl je, jak se chová a čekala by vás neuvěřitelně dlouhá štreka. Nic pohodlného ani bezpečného.

 

Půjčovna dodávek Brno

 

Pak jsou i motocykly, které do běžného silničního provozu nesmí, tzv. závodní speciály (okruhové silniční, motokrosové apod.). Zde už musíte volit druhou možnost, motorku naložit do dodávky nebo na přívěsný vozík.

V následujících řádcích vám dáme několik tipů, jak motocykl v dodávce přepravovat, proč je lepší dodávka než přívěsný vozík a čím se na cestu vybavit.

Dodávka vs. přívěsný vozík

Dodávka oproti klasickému vleku za osobní auto má své výhody a nevýhody. V globálu se dá říci, že dodávka je pohodlnější a bezpečnější, minimálně co se převáženého nákladu týče.

Výhody dodávky:

  • Převážený motocykl je zastřešen a bezpečně uložen v nákladovém prostoru
  • Snadnější manipulace s dodávkou než s přívěsným vozíkem (zejména při couvání)
  • Při selhání zádržného systému (kurt a popruhů) nedojde k velkému poškození přepravovaného motocyklu (pokud povolí kurta na vleku, v krajní případě může stroj spadnout a způsobit i dopravní nehodu s fatálními následky)
  • Zabezpečení proti krádeži přepravovaného motocyklu (pokud nemáte zamčený vlek k oji, snadno jej zloděj odcizí, rovněž vám motorku jednoduše složí z vleku během pár minut)

Nevýhody dodávky:

  • Nákladnější provoz (v případě pořízení vlastní dodávky, skvělým řešením je právě půjčovna)

Jak stroj naložit

První věc, na kterou byste se měli zaměřit, je nájezdová rampa. Je možné použít obyčejné, ale bytelné dřevěné prkno. Jen dejte pozor, v jakém stavu je, aby pod vahou motocyklu neprasklo a stroj se neporoučel k zemi. Ideálním řešení jsou hliníkové nájezdy, které jdou snadno složit a nezabírají místo v dodávce. Na trhu je celá řada, vyberte dostatečně dlouhý, abyste snížili nájezdový úhel na minimum a nakládka byla pohodlnější.

Nyní je připravený nájezd. Lehčí motocykly, například endura nebo MX speciály hravě vytlačíte sami bez pomoci nahoru. Pokud nakládáte větší kubatury, budete potřebovat k ruce dalšího člověka nebo jednoduše nastartujte stroj, zařaďte jedničku a pomozte si motorem.

Motorka je v nákladovém prostoru, teď potřeba ji správně zabezpečit proti pohybu. Přední kolo je dobré opřít o stěnu, která dělí kabinu od nákladového prostoru. Dodávky jsou vybaveny celou řadou úchytu a průvlaků, kterými povedete upínací kurty/popruhy.

Pozor na tlumiče, nesmí být stlačené, jinak by z nich mohl vytéct olej, proto je důležité do prostoru předního kola a blatníku umístit rozpěrku (dřevěný hranol nebo speciální rozpěrku).

Motorku vážeme za pevné součásti, ideální jsou brýle a rám, nikoliv zrcátka a plasty. Vhodným místem k vyvázání jsou právě brýle, ve kterých drží přední tlumiče. Kurtou vyvážeme na obě strany.

Zadní část stroje můžete uchytit za kyvnou vidlici, stupačky nebo ráfek zadního kola.

Popruhy stahujte postupně, aby byl stroj v co největší rovině.

V nákladovém prostoru nenechávejte věci na volno, jejich nahodilý pohyb by mohl poškodit přepravovaný stroj.