Řízení dodávky na delší trasy s sebou přináší spoustu zátěže. Dlouhé kolony, vyšší psychická zátěž, nutnost soustředit se, ale také vysoká míra zodpovědnosti a klima uvnitř vozidla mají velký vliv na to, jak se řidič na cestách cítí. O to důležitější je předcházet dehydrataci, která může mít za vliv velký vliv na koncentraci. Jaká pravidla týkající se pitného režimu, by neměl žádný řidič podceňovat?
Myslete dopředu
Už při plánování vaší cesty myslete na to, že musíte mít zajištěný dostatečný pitný režim. Proto si předem naplánujte zastávky, kde budete případné tekutiny dokupovat. Většina benzinových stanic má ve své nabídce nápoje vhodné při dodržování pitného režimu. Myslete však na to, že ne vždy je možnost někde zastavit. I proto si s sebou klidně sbalte pití do zásoby. Nestane se tak, že nebudete mít co pít.
Pijte i za volantem
Spousta řidičů za volantem nepije, aby nemuseli absolvovat spoustu zastávek kvůli toaletě. To je však chyba, protože právě tyto zastávky jsou velmi prospěšné. Nejen, že se nadýcháte čerstvého vzduchu, ale navíc se protáhnete a naberete síly na další ujeté kilometry. Protažení jistě prospěje i posádce vaší dodávky. K doplnění tekutin pak můžete přidat i lehkou svačinku.
Voda je základ úspěchu
Základem, na který byste neměli dát dopustit, je obyčejná voda. Ideální jsou pak také rozředěné džusy nebo čaje – neslazené ovocné i bylinkové (pokud jste zvyklí sladit, bylinkové chutnají bez cukru lépe). V případě delší cesty, kdy potřebujete rychle doplnit energii, můžete vzít v potaz také skleničku slazené limonády nebo ovoce. Většinu vašeho pitného režimu by však měla tvořit obyčejná voda.
Na kofein zapomeňte
Pokud spoléháte na to, že si dáte v případě únavy kávu, zkazíme vám radost. Ano, po kávě se sice budete cítit plní energie. Tento efekt je však krátkodobý, po chvíli budete dost možná unavenější než předtím. Nemluvě o tom, že kofein odvodňuje, a proto byste měli ke každé kávě vypít i dostatek vody.
Napijte se každou půlhodinu
Ačkoliv není přesně dané, kolik tekutin byste měli za den vypít, stále je zde obecný fakt, který radí vypít kolem dvou litrů tekutin denně. V případě horka se však musí množství přijatých tekutin podstatně zvýšit – a to klidně i na pět litrů, pokud je velké horko. S horkem souvisí i oblíbené studené nápoje. Ty vás sice prvotně ochladí, poté ale také dojde k vyčerpání vašeho organismu, kdy bude muset vynaložit velké úsilí na ohřátí tekutiny.