V nedávné době se na trhu objevily dětské bezpečnostní pásy – a jejich pořizovací cena je jen kolem osmi set korun. Dle údajů od výrobce dokáže nahradit drahou, ale také neskladnou autosedačku. Nápad vskutku zajímavý, co na to však říká zákon? Je použití tohoto dětského pásu místo autosedačky opravdu legální?
Jezdíte několika vozidly?
Pokud máte ve své domácnosti více vozidel (osobních automobilů, ale také dodávek) ve spojení s malými dětmi, jistě víte, jak nepříjemné je neustálé přenášení dětských autosedaček z vozidla do vozidla. Spousta rodin tyto problémy řeší nákupem dalších autosedaček, kdy má dítě svoji sedačku jak v osobním automobilu, tak i v dodávce. V horších případech rodiče děti převezou bez autosedačky, protože školka je jen kousek od vašeho domova.
Přesto bychom vám měli připomenout, že i na nejmenší ujetou vzdálenost by vaše dítě mělo být v maximálním bezpečí. Nemluvě o tom, že byste sami mohli přijít o tři body. Za čtyři body je pak to, když dítě vezete v autosedačce, která by odpovídala jeho hmotnosti nebo výšce. Není divu, že alternativa v podobě dětských pásů upoutala naši pozornost.
Přečtěte si také: Jak přepravovat zvířata?
Jak dětský bezpečnostní pás vypadá?
Dětský bezpečnostní pás Smart Kid Belt je alternativou k autosedačce, což by měla dokládat i homologace do provozu. V balení u tohoto pásu nechybí ani kartička pro případnou policejní kontrolu – i tak si ale můžete být jisti tím, že policisté budou minimálně dost skeptičtí. V balení najdete pás, na přezky na zkrácení a dvě plastové spony. Ačkoliv vám mohou svým vzhledem připadat vtipné, jsou opravdu pevné – po zacvaknutí nehrozí, že by je dítě samo otevřelo. Součástí balení je také návod, který vám značně usnadní nasazení pásu do vozidla.
Vždy používejte návod
Pás do vozidla nikdy neumisťujte bez návodu, předejdete tak případnému nebezpečí pro své dítě. Pás umístěte sponou s našitým atestem směrem dolů k nohám dítěte, výrobek veďte za zády dítěte do oblasti ramen. Horní spona má být cca tři prsty nad ramenem. Dětské bezpečnostní pásy mají hned několik výhod oproti dětským autosedačkám. Jsou levnější, navíc je můžete snadno přenášet. Pokud máte tři děti, jen těžko umístíte do vozidla tři autosedačky najednou. Pokud však necestujete prostornou dodávkou.
Dětský pás ano – ale s podsedákem
Bezpečnostní pás je schválen pro kategorie II a III (od 15 kg do 36 kg). Zde je velká výhoda v tom, že menší děti od 15 do 25 kg musí sedět v dětské autosedačce. U dětí nad 22 kg stačí jen podsedák. Ten funguje jako vyvýšené místo, které přiblíží dítě k hornímu upevnění bezpečnostního pásu. Ten však děti stejně často škrtí, i když sedí vysoko. Tento problém řeší právě dětský bezpečnostní pás – dítě nebude při cestě škrceno, navíc nemusí mít ani podsedák.
Co však na tento bezpečnostní prvek říká Ministerstvo dopravy? „Břišní popruh bude v této konfiguraci působit na bříško dítěte, což je nepřípustné. Síla z břišního pásu musí být při nárazu a rotaci dítěte přenesena na pánev, ale v tomto případě nemáme žádné zádržné zařízení,“říká resort dopravy. Evropské předpisy již od roku 2017 zakazují samostatnou homologaci tohoto popruhu bez využití dalšího zádržného systému. Pás je tedy legální, ale pouze s podsedákem. Společnost vyrábějící tento produkt říká: „Smart Kid Belt je atestovaný výrobek, plně schválený pro provoz na silničních komunikacích jak v EU, tak samozřejmě i v ČR.“ Z toho vyplývá, že jej lze legálně využívat místo autosedačky nebo podsedku, přesto je lepší tento pás kombinovat s podsedákem. Zde dětský bezpečnostní pás zajistí optimální polohu pásu přes rameno a hrudník.